[color=red]GRAD DANA – Goražde[/color]

Kako je sam grad nastao ili kako je dobio naziv nema sigurnih podataka, ali se zna da se ime grada prvi put pominje 1397. godine. Iz te srednjovjekovne proslosti ima dosta spomenika koji govore o zivotu na ovom prostoru. Uglavnom su to pisani nadgrobni spomenici – stecci.
Da li je grad dobio ime od korijena rijeci gorjeti, ili po tome sto mu je okolina bogata sumama – gorama, sigurno se ne zna. Smatra se da je tacna tvrdnja filologa Gorana Vukovica da ime Gorazde vodi korijen od Slovenske rijeci Gorazd.
Kada su Turci Osmanlije u XIV stoljecu poceli sa osvajanjem balkanskih zemalja na udaru je bila srednjovjekovna Bosna. Gorazde je 1465. godine palo u turske ruke. Taj period obiljezen je i ekonomskim razvojem. Iako je grad 413 godina bio pod turskom vlascu i imao vecinom muslimansko stanovnistvo nije dobio tursko – orijentalno obiljezje.
Poslije Turske Bosnom je 1878. Godine zavladala Austro-Ugarska carevina. Te iste godine Austro-Ugarska vojska ulazi u Gorazde. U samom gradu gradi vaznu kasarnu 1886. Godine. Danas je to obnovljena osmogodisnja skola koja nosi naziv “Husein -ef. Djozo”. Prvi svjetski rat BiH, pa i Gorazde docekali su pod Austro-Ugarskom okupacijom. U tom ratu stanovnistvo Gorazda, uglavnom muslimansko masovno je stradalo od srpske i crnogorske vojske.
U toku drugog svjetskog rata Goraze prezivljava teske dane. Sam grad vise puta prelazi iz jednih u druge neprijateljske ruke. Komadanje Jugoslavije i njena podjela negativno su se odrazile i na samo Gorazde. U aprilu 1941. Godine u grad ulaze njemacke i talijanske jedinice, vlast formiraju i jedni i drugi, a osim toga formirana je i vlast Nezavisne drzave Hrvatske (NDH). Kako je tada stanovnistvo grada u nacionalnom pogledu bilo mjesovito, opet se nasla prilika za medjusobno sukobljavanje. U tom sukobu najvise strada muslimansko stanovnistvo.
Zavrsetkom drugog svjetskog rata ovdje se zivjelo u nadi da se vise nikada nece ponoviti strahote rata.Ali sve je bilo formalno, prividno i lazno. Desilo se ono najgore, opet od komsija Srba, Srbije i Crne Gore. Velikosrpski prohtjevi i planovi oko stvaranja takozvane “Velike Srbije”, doveli su do toga da Srbija i Crna Gora uz pomoc velike vecine bosanskih Srba i cjelokupne JNA, aprila 1992. godine izvrsi agresiju na BiH.U ovom ratu Gorazde i stanovnistvo grada naslo se u posebno teskom polozaju. Goloruko stanovnistvo dzelatima pruza otpor, kako ne bi dozivjelo sudbinu cajnica, Rogatice, Foce, ili Visegrada. Jedini nacin da se dodje do minimalne kolicine brasna za porodicu bio je “Put spasa” do Grepka. A onda je i taj put bio presjecen. Svaki dan blokade bio je presudan, svaki gorazdanski dan bio je posebna prica. U vremenu neizvjesnosti, teskih iskusenja i nezamislive patnje, Gorazde je sacuvalo svoje dostojanstvo. Sta je sve grad izdrzao ne moze se ispricati, ali se sigurno zna da je svaki ratni dan u Gorazdu posebna prica, svako dijete i svaki covjek ziva Historija. U vrijeme blokade grad nije umirao, nego je prkosio agresoru zivotom. Mada u teskim uslovima, radile su bolnice, skole…
Jedini bosansko-hercegovacki grad na Drini koji se uspio odbraniti u ovom ratu je Gorazde i svi njegovi branitelji s pravom nose naziv heroji i sam grad je Heroj !!!.

——————-

Obale rijeke Drine, jedne od najljepsih rijeka u jugistocnoj evropi, daju veliku mogucnost za razvoj turizma na nasem podrucju. Splavarenje niz Drinu na dionici Ustikolina – Gorazde, privlace veliki broj posjetitelja na ovo podrucje. Osim ljepota koje pruza rijeka Drina, tu su i bazeni u sastavnom dijelu motela Azot u Vitkovicima.
Prenociste se mogu naci po cijeni od 35 KM u nekom od Gorazdanskih pansiona.
Festival prijateljstva, kao manifestacija koja u nas kanton dovede veliki broj turista iz Evrope je jedan od nacina da ovo podrucje postane turisticka atrakcija.

——————-

Preporučeno:
*Gorazde info
*oficijelna stranica
*gorazde.co.ba

7 komentara

Komentariši