[color=red]GRAD DANA – Jajce[/color]

Jajce je jedan mali srednjebosanski grad koji lezi na obalama dvije prelijepe rijeke Plive i Vrbasa. To je jedan od rijetkih gradova ne samo u Bosni nego i svijetu, koji ima tako bogatu istoriju.
Pretpostavlja se da je dobio ime po jajolikom brdu na kojem se nalazi stara srednjovjekovna tvrdava koju je sagradio Hrvoje Vukcic Hrvatinic. Bio je prestolnica srednjovjekovne Bosanske drzave i njenih krajeva, Tvrtka II Tvrtkovica, Stjepana Tomasa i Stjepana Tomasevica, od 1423 – 1463 iz tog doba postoje mnogi spomenici, kao sto su Stari grad, Medvjed kula, crkva sv. Luke, Katakombe, Hram boga Mitrasa i mnogi drugi. 1464 godine Jajce je okupirano od turskih osvajaca, koji su za sobom ostavili tragove svoje kulture: Sahat kula, Musafirhana kao i dzamija Esme-sultanije sagradene 1753 godine. Tursko doba naslijedila je Austro-Ugarska koja je u Jajce usla 7 augusta 1878 godine. Njihova okupacija, teror i iskoristavanje trajalo je do 1918 godine. U drugom svjetskom ratu Jajce je odigralo veoma vaznu ulogu. U Sokolskom domu sagradenom 1878 godine odrzano je drugo zasjedanje AVNOJ-a na kojem su donesene vazne odluke izmedu ostalih osnivanje FNR Jugoslavije kao i proglasenje Josipa Broza, Tita za marsala (Vrhovnog komandanta oruzanih snaga). Jajce je oslobodjeno 9 septembra 1944 godine.
Poslije drugog svjetskog rata, Jajce je sa ovako bogatim istoriskim spomenicima proglaseno gradom Muzejom. Pored istorijskog znacenja Jajce je bilo turisticki, privredni i kuturni grad. Ljepote rijeke Plive sa dva prelijepa jezera, bogatom florom i faunom, vodenicama, vodopadom na uscu odavalo je Jajcu romantican ambijent i veoma razvijen turizam. Pored turizma razvijala se veoma brzo i privreda, a najrazvijenije grane bile su hemijska, drvna, gradjevinska i elektro-industrija. Takav razvoj industrije pridonio je velikom priljevu stanovnistva iz raznih krajeva, koji je imao i njegovao bogatu narodnu tradiciju vezanu za zivot i obicaje.
Jajce je danas uskraceno za velelijepno zdanje dzamije Esme Sultanije, a i niz drugih kao i mnogi drugi spomenici kulture su poslije ratnih dejstava unisteni ili prepusteni zubu vremena.

———————–
Preporuceno: grad jajce

10 komentara

Komentariši